nODE JS

NODE JS

NODE JS NEDİR ?

Node JS, sunucu tarafı uygulamalar oluşturmak ve çalıştırmak için kullanılan bir JavaScript çalışma zamanıdır. Genellikle web tarayıcıları için istemci tarafında çalışan JavaScript’in aksine, Node.js sunucu tarafında çalışır. Node.js, Chrome’ün V8 JavaScript motorunu temel alır ve açık kaynaklı bir platformdur.

TEMEL ÖZELLİKLERİ

JavaScript Tabanlı Çalışma Ortamı: Node.js, JavaScript tabanlı olduğundan, sunucu tarafında JavaScript kullanılmasını sağlar. Bu, hem ön uç (istemci tarafı) hem de arka uç (sunucu tarafı) geliştiricilerinin aynı dilde çalışmasını sağlar.

Asenkron ve Olay Tabanlı Model: Node.js, asenkron ve olay tabanlı bir modelle çalışır. Bu sayede işlemler eş zamanlı olarak gerçekleştirilebilir ve giriş/çıkış işlemleri (I/O işlemleri) verimli bir şekilde yönetilebilir.

Modüler Yapısı: Node.js, modüler bir yapıya sahiptir. NPM (Node Package Manager) aracılığıyla geniş bir modül kütüphanesine erişim sağlar ve bu modüllerin kullanımını kolaylaştırır.

Çeşitli Kullanım Alanları: Node.js, web sunucuları, API geliştirme, gerçek zamanlı iletişim uygulamaları, mikro hizmet mimarisi, veritabanı işlemleri gibi çeşitli kullanım alanlarında kullanılabilir.

node-js
node-js-nedir
node-js-nedir-ne-ise-yarar
KULLANIM ALANLARI
web-sunuculari
node-js
node-js-nedir
node-js-nedir-ne-ise-yarar

Web Sunucuları

Node.js, web sunucuları oluşturmak için yaygın bir tercihtir. HTTP sunucu tarafı uygulamalarını hızlı bir şekilde geliştirebilir ve çalıştırabilir. Özellikle, hızlı veri akışı gerektiren uygulamalarda etkili olabilir.

api-gelistirme
node-js
node-js-nedir
node-js-nedir-ne-ise-yarar

API Geliştirme

Node.js, RESTful API’lerin oluşturulması için sıkça kullanılır. API’ler, farklı platformlar arasında veri alışverişi yapmak için kullanılır ve Node.js, verilerin etkili bir şekilde iletilmesini sağlayabilir.

gercek-zamanli-uygulamalar
node-js
node-js-nedir
node-js-nedir-ne-ise-yarar

Gerçek Zamanlı Uygulamalar

Gerçek zamanlı iletişim uygulamaları, canlı sohbet uygulamaları, oyunlar ve canlı yayınlar gibi uygulamalar, Node.js’in asenkron yapısından faydalanabilir. Bu tip uygulamalarda kullanıcılar anlık güncellemeler alabilir.

veri-tabani-islemleri
node-js
node-js-nedir
node-js-nedir-ne-ise-yarar

Veritabanı İşlemleri

Node.js, MongoDB, MySQL, PostgreSQL gibi çeşitli veritabanlarıyla etkileşimde bulunabilir. Veritabanı işlemlerinin yapıldığı uygulamalarda veri tabanı bağlantıları ve sorguları Node.js ile yönetilebilir.

SSS

BİR SORUNUZ MU VAR ?

Sorularınız, destek ve teklif almak için bizimle iletişime geçin.

  • Asenkron çalışma: Eş zamanlı işlemleri yönetebilme.
  • Hız ve performans: V8 JavaScript motoru ile yüksek performans sağlama yeteneği.
  • Geniş modül kütüphanesi: NPM (Node Package Manager) aracılığıyla zengin modül erişimi.

Node.js, JavaScript ile geliştirilir. İşletim sistemi üzerinde çalışan komut satırı aracılığıyla JavaScript dosyalarını çalıştırabilir.

Web sunucuları, API’ler, veritabanı işlemleri, gerçek zamanlı iletişim uygulamaları, mikro hizmetler, oyun sunucuları, çapraz platform masaüstü uygulamaları ve daha fazlası Node.js ile geliştirilebilir.